איזו מערכת הפעלה למסופונים מתאימה ביותר לצורכי הארגון שלכם? על כך נענה בפוסט זה.

הקדמה – ימים עברו

בעבר הלא רחוק המילה ״מסופונים״ תיארה בראש ובראשונה חומרה. מכשירים אלו היו לרוב מוקשחים ובעלי מקלדת אלפא־נומרית. הם היו פורצי־דרך, הראשונים שאפשרו לסוכני שטח לקיחת הזמנות, הפקת תעודות וכו׳. כמובן שמדבור על התקופה שלפני הסמארטפונים ומחשבי הלוח (טאבלטים). רוב המכשירים הללו התבססו על מערכת ההפעלה חלונות – Windows Mobile ו־Windows CE.

היום כמעט כל סמארטפון וטאבלט מכיל כוח מחשוב מספיק עבור אפליקציית מסופונים לאנשי מכירות. מקלדת אלפא־נומרית היא כמובן סטנדרט בכל ממשק של מסך מגע. הנה האפשרויות למערכות ההפעלה:

iOS של Apple

אפל (Apple) הביאה לעולם את הטאבלט. מדובר כמובן על ה־iPad, שהוצג ב־2010 כממלא חלל שנוצר בין לפטופים לסמארטפונים. עד היום, חלק מהמשתמשים במסופונים דבקים במערכת iOS של אפל. אלה עושים שימוש במגוון דגמי אייפד (iPad), אייפד מיני (iPad Mini) ואייפון (iPhone).

מערכות מתוצרת אפל נחשבות ליציבות במיוחד ומאובטחות ברמה גבוהה. בנוסף, Apple היתה הראשונה להציע מסכים בעלי רזולוציה גבוהה (Retina). במסכים אלה עין רגילה אינה מבחינה בפיקסלים – גרפיקה וטקסט חדים ביותר. על הטוב והרע, קולקציית המכשירים מבית אפל מוגבלת למספר דגמים בודדים בכל שנה. כל הדגמים המריצים iOS הם מתוצרת Apple עצמה. בניגוד למתחרות, אפל לא מאפשרת לחברות אחרות לייצר חומרה שתריץ את מערכת ההפעלה שלה.

בהיותה אחראית על חומרה ותוכנה, מצליחה אפל ליצור חוויית משתמש חלקה ביותר. למערכת iOS מעט מאד קריסות ובאגים. זהו יתרון משמעותי, במיוחד למערכות ״Mission Critical״ כמו מסופוני מכירות. יתרון נוסף הוא בשדרוגי גרסה של מערכת ההפעלה. כאשר יש גרסה חדשה למערכת ההפעלה, היא מגיעה באופן מהיר למרבית הדגמים.

חסרון בולט של iOS הוא שהיא רצה באופן בלעדי על גבי חומרה של אפל. לכן מי שהחומרה לא מתאימה בדיוק לצרכיו, למשל מבחינת גודל מסך, נמצא בבעיה – ״זה מה יש״. חסרון נוסף של מערכות אפל הוא מחירן הגבוה ביחס למתחרות. בנוסף, iOS נחשבת לקשיחה יחסית ולא כל הפריטים בה ניתנים להתאמה אישית.

מסופון ישן מבוסס Windows Mobile
מסופון ישן מבוסס מערכת הפעלה Windows Mobile

Android של גוגל

המגוון הרחב ביותר של מכשירי קצה מוצעים עבור מערכת ההפעלה אנדרואיד (Android) של גוגל. של גוגל? כן ולא. מצד אחד כן – גוגל רכשה ב־2005 את חברת Android Inc שהתחילה את פיתוח המערכת. מצד שני המערכת היא בקוד פתוח (Open Source) וחינמית.

מה שנוצר הוא אקו־סיסטם ענק של יצרניות חומרה, מפתחי מערכת הפעלה ומפתחי אפליקציות. נכון לפברואר 2017, קיימות יותר מ־2.7 מיליון אפליקציות לאנדרואיד. היא מערכת ההפעלה הנפוצה ביותר עבור טלפונים חכמים, טאבלטים ובכלל. בסיס המשתמשים שלה גדול אפילו מאשר זה של מערכת ״חלונות״ למחשבים אישיים (PC) של מיקרוסופט.

שלושת מערכות ההפעלה העיקריות למסופונים, מימין לשמאל: אנדרואיד של גוגל, iOS של אפל וחלונות של מיקרוסופט

קיימים לאנדרואיד דגמי פרמיום – למשל סדרות ״Galaxy״ ו־״Galaxy Tab״ (טאבלטים) של סמסונג. דוגמה נוספת היא סידרת מכשירי פיקסל (Pixel) מבית גוגל. מחיר מכשירי הפרמיום מגיע קרוב לזה של מכשירי אפל. אולם לצידם קיימים בשפע גם דגמים בתמחור בינוני ונמוך. מותגים סיניים כמו Huawei, Xiaomi ו־Meizu הפכו זה מכבר לאימפריות נודעות. בהתאם, הם התקמקו באזור ביניים מבחינת מחירי המכשירים. גם מותגים יפנים, טאיוואניים וקוריאניים ידועים כגון Toshiba, Asus ו־LG מייצרים מכשירי אנדרואיד למכביר. עבור אלה ניתן לקבל שירות בארץ וקיימים יבואן רשמי ומעבדות.

ישנם גם מכשירים בזיל הזול, בשיטת ״השתמש וזרוק״. אלו קיימים למכביר באתרי הקניות הסיניים, באמזון ואפילו בחנויות בארץ. לא היינו ממליצים על מכשירים כאלה עבור אפליקציות מסופונים, משום שאלו דורשות פלטפורמה אמינה ואפיק שירות יציב.

Windows של מיקרוסופט

השחקנית השלישית בשוק מערכות ההפעלה לניידים היא מיקרוסופט, עם מערכת Windows 10 Mobile. התחלנו פוסט זה בכך שמיקרוסופט שלטה בשוק מערכות ההפעלה למסופונים בעשור הראשון של המאה ה־21. כיום נתח השוק של ״חלונות״ בתחום הניידים, טלפונים וטאבלטים, קטן ביותר (אחוזים בודדים).

יחד עם זאת, מצאנו לנכון שכן להזכיר מערכת זאת משתי סיבות. ראשית, מיקרוסופט מובילה קו מחשוב היברידי בו טאבלטים מתמזגים עם מחשבים ניידים. אפשר להסתכל על חומרה זו כטאבלט שמתחבר למקלדת, או כמחשב נייד המתפצל לטאבלט. כך או כך, היא יכולה להתאים למי שסוכני המכירות שלו זקוקים גם למחשב נייד וגם לטאבלט.

סיבה נוספת היא שחוויית המשתמש של Windows 10 Mobile קרובה מאי פעם לחוויה של חלונות ל־PC. מי שמערך המחשוב הארגוני שלו מבוסס Windows יכול לרצות חוויית משתמש אחידה. עבור כך, ניתן להשתמש בטאבלטים מבוססי חלונות. קיימת סדרת פרמיום המיוצרת על ידי מיקרוסופט עצמה – Surface Pro. בנוסף, יצרניות מחשבים קלאסיות כגון Lenovo, Asus, Acer מייצרות טאבלטים מבוססי ״חלונות״.

סיכום

עמדנו על היתרונות והחסרונות של מערכות ההפעלה השונות:

  • מערכות Apple: יקרות יחסית, אך קשה להתחרות בהן בכל הקשור ליציבות, אמינות, אבטחה ושדרוגים. עם זאת, מספר הדגמים מצומצם והחומרה כולה מתוצרת אפל, ללא אפשרות בחירה.
  • מערכות אנדרואיד: מגיעות בטווח מחירים רחב. החל מסדרות פרמיום כמו ״גלקסי״ של סמסונג ועד למותגים אנונימיים עם מפרט זול. בהקשר זה, עמדנו על חשיבות השירות עבור מערכות מסופונים. לכן אנו ממליצים לבחור יצרנים אשר יש להם יבואן רשמי בארץ. זה יהווה עבורכם כתובת עבורכם בכל הנוגע לחומרה ולמערכת ההפעלה.
  • מערכת חלונות: תתאים בעיקר למי שרוצה שהטאבלטים של הארגון ישמשו גם כמחשבים נישאים. בנוסף, מי שמתעקש על חוויית משתמש אחידה במחשוב הארגוני, בלפטופים ובמכשירי הטאבלט יהנה גם הוא מ״חלונות״.

מערכת המסופונים Smartsale תומכת בכל מערכות ההפעלה. השאירו פרטים ונקבע פגישת הדגמה חינם, על כל מכשיר שתבחרו:

© כל הזכויות שמורות, קו מערכות בע"מ 2017

Apple, the Apple logo, iPhone, iPad, iPad Mini and Retina are trademarks of Apple Inc. registered in the U.S. and other countries. Android, the Android Logo and Pixel are trademarks of Google Inc. Windows Phone, Windows Mobile, Windows CE, Windows 10 Mobile, the Windows Logo and Surface Pro are trademarks of the Microsoft group of companies.

© כל הזכויות שמורות, קו מערכות בע"מ 2017

Apple, the Apple logo, iPhone, iPad, iPad Mini and Retina are trademarks of Apple Inc. registered in the U.S. and other countries. Android, the Android Logo and Pixel are trademarks of Google Inc. Windows Phone, Windows Mobile, Windows CE, Windows 10 Mobile, the Windows Logo and Surface Pro are trademarks of the Microsoft group of companies.